poniedziałek, 15 października 2012

"Poradnik pani domu" Helgi Kuhn

źródło: merlin.pl
Nota od wydawcy:
Prowadzenie gospodarstwa domowego jest sztuką jedyną w swoim rodzaju. Poradnik proponuje skuteczne sposoby dbania o mieszkanie, żywność, odzież, biżuterię, ogród oraz własny wygląd i zdrowie pani domu. Ważne jest nie tylko, żeby sprawnie i skutecznie wydostawać się z pułapek domowej codzienności (ach, te plamy!), lecz czynić to z dobrym samopoczuciem i elegancją.

Przedmowa autorki:
Plama z czerwonego wina na dywanie!
Ślady szminki na bluzce!
Zabrakło Ci proszku do pieczenia!
Przypaliłaś pieczeń? Przesoliłaś zupę!
Właśnie skończył się lakier do włosów!
Mszyce niszczą Twoje rośliny!
Jak przywrócić połysk liściom fikusa?
Co zrobić, żeby nie kapały świeczki choinkowe?
Co zrobić...? jak zaradzić...? Czym zastąpić...? Ratunku!
W życiu domowym nieustannie dzieje się coś, na co potrzebna jest dobra rada, skuteczny sposób, niezawodny środek. A "dobra rada nieraz droższa od złota", jak mówi przysłowie. "Dro
ższa od złota" nie znaczy, że kosztowna. Niniejsza książeczka jest zbiorem tanich, prostych i sprawdzonych rozwiązań z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego, przechowywania i przygotowywania żywności, pielęgnacji odzieży, wyrobów skórzanych i biżuterii, hodowli roślin domowych i ogrodowych, pielęgnacji urody i zdrowia. Wykorzystanie tych rad i pomysłów pozwoli Ci zrezygnować z kupowania drogich i, co gorsza, z reguły szkodliwych środków chemicznych. Wszyscy wiemy, jak groźne są skutki degradacji środowiska naturalnego - poczynając od wymierania lasów, a kończąc na dziurze ozonowej. Tym ważniejszy jest więc powrót do naturalnych i zawsze skutecznych metod, jakie stosowały nasze babki w gospodarstwie domowym. Niektóre znasz doskonale, ale z pewnością znajdziesz tu i takie, o których wcześniej nie słyszałaś.
Przyjemnej lektury życzy
Helga Kuhn


Moja opinia:
Link do tej książki znalazlam na którymś blogu. Przeczytałam. Jest to zbiór porad ułatwiających prowadzenie domu. Mnóstwo praktycznych wskazówek dzięki którym sprzątanie, pranie i gotowanie stają się - chciałabym napisać lekkie, łatwe i przyjemne, ale nie ma tak dobrze ;-), napiszę - prostsze i szybsze. Poradnik zainteresował mnie po obejrzeniu programu "Perfekcyjna pani domu" i czułam niedosyt inspirujących i motywujących do porządkowania rad. Niektóre ze zdań zawartych w książce brzmią jakby wyjęte z audycji: "Jeśli denerwuje cię odgłos wody kapiącej z nieszczelnego kranu, a hydraulik przyjdzie dopiero nazajutrz, zawiąż na kranie kawałek włóczki, a wtedy woda będzie bezgłośnie ściekała do odpływu". Dla oglądających brzmi znajomo, prawda? Być może twórcy "Perfekcyjnej... " również czytali ten poradnik ;-). Książka jest podzielona tematycznie na łatwe do ogarnięcia rozdziały typu:  sprzątanie poszczególnych pomieszczeń, wywabianie plam, czyszczenie biżuterii, przygotowywanie posiłków, itp. Porady zawarte w książce nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie w gospodarstwie domowym, ale są zaskakująco łatwe do wykorzystania, praktyczne i do tego tanie. Sprostają również oczekiwaniom ekolożek, bo nakłaniają do rezygnacji z chemii na rzecz produktów i środków dostępnych w każdym domu, jak ocet czy soda. Polecam przeczytanie książki dla rozeznania co w niej jest, by potem łatwo do niej wrócić, gdy porzebujemy pomocy w rozwiązaniu małych domowych katastrof. Poradnik bardzo praktyczny, przyda się w każdym domu. Dobrze jest mieć ten zbiór złotych rad pod ręką.

Parę porad z w/w książki:
Czysta szklanka do mycia zębów
Skutecznie usuniesz osad ze szklanki do mycia zębów, jeśli ją umyjesz w wodzie z octem.

Szkło nie pęka
Szklanki i szklane półmiski nie będą pękać, jeśli przed nałożeniem na nie gorącej potrawy albo wlaniem gorącego płynu postawisz je na wilgotnej ścierce.

Zapotniałe lustro
Lustro w łazience, które całkowicie zaszło parą, podgrzej chwilę suszarką do włosów a para  natychmiast zniknie.

Rysy na meblach
Niewielkie rysy na meblach nasmaruj bezbarwną wazeliną, pozostaw na 24 godziny, a następnie wypoleruj.

Zimny wałek do ciasta
Włóż wałek mniej więcej na godzinę przed użyciem do zamrażalnika, a wtedy ciasto nie będzie się do niego przyklejać w czasie wałkowania.

Znacie? Stosujecie? 

Moja ocena: 4+/6 - za małe kompendium domowej wiedzy, choć to tylko kropla w morzu doświadczeń idealnej pani domu. 

Pozdrawiam, 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...